Restrukturyzacja spółki i jej rodzaje
Bez kategorii

Restrukturyzacja spółki i jej rodzaje

Utrata płynności może bardzo szybko prowadzić do upadłości. Istnieją sposoby, które pozwalają ratować przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Co to dokładnie jest i jakie są jej rodzaje?

Czym jest restrukturyzacja spółek?

Restrukturyzacja spółki to nic innego, jak proces składający się z szeregu działań podejmowanych w różnych strefach prowadzonej działalności. Ma to na celu poprawę sytuacji finansowej spółki. Zwykle w pierwszej kolejności przygotowuje się plan restrukturyzacyjny, zanim dojdzie do wprowadzania zmian w funkcjonowaniu spółki. Odpowiednio opracowany, a następnie dobrze wdrożony może przynieść satysfakcjonujące zmiany. 

Restrukturyzacja spółki jest rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które mierzą się z wysokim ryzykiem niewypłacalności dla obecnych i przyszłych wierzycieli. Jednym z czynników decydujących o tym, czy przedsiębiorstwo zostanie poddane temu procesowi, jest bilans danego przedsiębiorstwa.

Rodzaje restrukturyzacji spółek

Wyróżnia się różne rodzaje restrukturyzacji spółek. Dzieli się je ze względu na cykl życia przedsiębiorstwa, a także jego sytuację. A wygląda to następująco:

  • restrukturyzacja naprawcza,
  • restrukturyzacja finansowa,
  • restrukturyzacja dostosowawcza,
  • restrukturyzacja rozwojowa,
  • restrukturyzacja operacyjna,
  • restrukturyzacja antycypacyjna.

Niewątpliwie restrukturyzacja spółki ma wiele zalet, ale o wadach też nie należy zapominać. Pierwszą i zarazem główną zaletą tego procesu jest ochrona przedsiębiorstwa przed upadłością. Przedsiębiorstwo zapewnia wierzycielom spłatę zobowiązań, a samo dalej prowadzi działalność bez ryzyka postępowania egzekucyjnego. Przedsiębiorca musi jednak liczyć się z tym, że wierzyciele albo nawet sąd, mogą nie wyrazić zgody na postępowanie restrukturyzacyjne. Drugim minusem jest to, że nie ma stuprocentowej gwarancji, że dzięki tej opcji, problem spółki zostanie w pełni rozwiązany. Nie oznacza to jednak, że nie warto korzystać z tej metody ratowania przedsiębiorstwa. Na pewno warto tę opcję rozważyć.

Możesz również polubić…